Električky do Dúbravky už nejazdia

(Bratislavské noviny, 15. 7. 2014, 18:11)

Rekonštrukcia električkovej trate sa začala zvesením trolejového vedenia
Foto: Martina Chudá. Reprodukcia so súhlasom Bratislavských novín

Od pondelka 14. júla 2014 nejazdia električky MHD do Dúbravky. Dôvodom je rekonštrukcia električkovej trate v Dúbravke v úseku Hanulova - Pri kríži. Linky č. 4 a 5 jazdia len po zastávku Karlova Ves, náhradnú autobusovú dopravu zabezpečuje linka X5 v úseku Karlova Ves, Borská - Dúbravka, Pri kríži.

Premávka na linke X5 je počas prázdnin v pracovných dňoch v intervale 6 minút, po 19.00 h a počas voľných dní v intervale 7-8 minút. Autobusy zastavujú len na zastávkach označených tabuľkou X5, na úrovni električkovej zastávky Karlova Ves nezastavujú. Prestup medzi električkami a autobusmi X5 je na zastávke Borská. Dopravný podnik Bratislava, a.s., sľubuje vzájomné vyčkanie autobusov a električiek na prestup cestujúcich v smere do Dúbravky aj v smere do mesta.

Pre spojenie s Dúbravkou je možné využiť aj autobusové linky 83 a 84, ktoré počas prázdnin v pracovných dňoch premávajú bez obmedzenia ako počas školského roka. Výluka električiek v Dúbravke je predbežne plánovaná do konca novembra tohto roka.

Nie je vylúčené, že DPB využije podbíjacie zariadenie aj na podbitie úseku Karlova Ves - Hanulova. Tento úsek bol síce rekonštruovaný pred niekoľkými rokmi, jeho technický stav je však v súčasnosti považovaný za havarijný a električky tu jazdia obmedzenou rýchlosťou 30 km/h. Pokiaľ dôjde k podbitiu trate aj na tomto úseku, od Karlovej Vsi na konečnú zastávku Pri kríži budú môcť električky opäť jazdiť rýchlosťou 50 km/h.

Pôvodne sa mala rekonštrukcia trate začať v apríli s tým, že práce potrvajú päť mesiacov. Keďže sa začína až v polovici júla, magistrát sa bude snažiť, aby električky do Dúbravky opäť jazdili do komunálnych volieb, teda do 15. novembra 2014. Znamená to, že čas výstavby sa má skrátiť o mesiac. Náklady na opravu budú 8,272 milióna eur, pričom 85% má hradiť EÚ z kohézneho fondu, 10% zaplatí štát a 5% mesto Bratislava. Dodávateľom rekonštrukčných prác je konzorcium Metrostav, a.s., a Hans Wendel, s.r.o. & Co., k.s.

(ado)

Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní Bratislavských novín. © 1998-2014 Nivel Plus. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Zdroj: http://www.bratislavskenoviny.sk/najnovsie-spravy-z-bratislavy/doprava/elektricky-do-dubravky-uz-nejazdia.html?page_id=327277

Rekonštrukcia električkovej trate sa má začať v polovici júla

Dlhoočakávaná rekonštrukcia električkovej trate v Dúbravke sa začne pravdepodobnemedzi 10. a 15. júlom. „V súčasnej dobe DPB čaká na oznámenie z Magistrátu hlavného mesta o začiatku a ukončení realizácie,“ informovala Adriana Volfová, hovorkyňa DPB. Pôjde o modifikovaný projekt rekonštrukcie oficiálne označovaný ako modernizácia električkovej trate.

Počas výluky budú linky 4 a 5 skrátené po Karlovu Ves a všetky električkové linky budú premávať v pracovných dňoch podľa prázdninových cestovných poriadkov. Náhradnú dopravu vykoná autobusová linka X5 s trasou Borská – Pri kríži a intervalom 6 minút. Spojenie Dúbravky s centrom zabezpečia aj autobusové linky 83 a 84, ktoré nebudú počas prázdnin obmedzené – počas pracovných dní budú jazdiť spoločne v intervale 4 – 8 minút.

Aktualizované 25.6.2014: Podľa informácií hlavného mesta by rekonštrukcia mala byť ukončená do konca novembra tohto roka. Zhotoviteľom rekonštrukcie trate bude spoločnosť Metrostav a.s. spolu s firmou Hans Wendel s.r.o, Praha. Zmluvu so zhotoviteľom mesto podpísalo 25. júna 2014. Podzhotoviteľmi budú aj spoločnosti ELZA Bratislava a NOPE Bratislava. Celková dohodnutá cena zákazky je 8 272 850,70 € s DPH.

Možno opravia aj Krčace

Hoci najväčším problémom električiek v Dúbravke je havarijný stav trate v úseku Hanulova – Pri kríži, ktorý sa bude rekonštruovať, v zlom stave je aj rekonštruovaný úsek od Karlovej Vsi po Hanulovu. Ten sa opravoval v minulom desaťročí, dnes po jeho časti jazdia električky obmedzenou rýcholosťou 30 km/h a stav sa zhoršuje aj na jeho ďalších častiach. Zaujímalo nás preto, či dopravný podnik využije niekoľkomesačnú výluku aj na opravu tohto úseku.

„Nakoľko súčasťou rekonštrukcie trate v úseku Hanulova – Pri kríži, bude aj podbitie tohto úseku, uvažujeme s využitím stroja (podbíjačky) aj na podbitie spomínaného úseku,“ uviedla Volfová. Na priamu otázku, či po dokončení rekonštrukcie trate budú v celom úseku od obratiska Karlova Ves po konečnú Pri kríži jazdiť električky rýchlosťou 50 km/h, odpovedala hovorkyňa vyhýbavo: „Ak sa urobí podbitie, opäť bude v úseku rýchlosť 50km/h.“

16.6.2014, doplnené informácie o zhotoviteľovi a trvaní rekonštrukcie - 25.6.2014
-mhd-

Zdroj: http://imhd.zoznam.sk/ba/doc/sk/13468/Do-Dubravky-sa-na-jesen-mozno-opat-bude-jazdit-bez-obmedzeni.html